Tooway, czyli internet satelitarny w Polsce

Rachel Whitaker

Według badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji, do około 5% gospodarstw może nigdy nie dotrzeć sieć światłowodowa z powodu zbyt wysokich kosztów jej dociągnięcia.  Oznacza to, że dla aż 300-500 tysięcy gospodarstw domowych jedynym rozwiązniem na dostęp do internetu będzie sieć telefoniczna, radiowa lub właśnie internet satelitarny.

Pomimo szeroko rozwiniętej infrastruktury sieci szerokopasmowej w Polsce oraz ze wzgędu na bardzo wysokie koszty dociągnięcia światłowodu i brak inwestorów,  wiele osób musi szukać innego rozwiązania dostępu do internetu.

Jedną z opcji jest internet satelitarny, którego usługi są w Polsce oraz na świecie świadczone poprzez firmę Eutelsat, której dystrybutorem jest Europasat.
Tooway udoskonalił swoje usługi i obecnie oferuje dwukierunkowe połączenie. W przeszłości pobieranie odbywało się poprzez satelitę, ale wysyłanie przy użyciu łącz komórkowych, co powodowało spore opóźnienia w połączeniu. Obecne taryfy Europasat pozwalają na uzyskanie połączenia internetowego przy szybkościach do 22 Mb/s pobierania i 6 Mb/s wysyłania przy cenach za abonament wahających się około 150 złotych. W ofercie są również tańsze abonamenty, z których najtańsza kosztuje 89 złotych miesięcznie.

Zdaniem Daniela Zadrożnego z Eutelsat, klienci indywidualni będą w stanie uzyskać podane prędkości internetowe  przez około 90% czasu, co jest wynikiem specyficznego zaprojektowania sieci.  Dzięki podzieleniu sygnału na wiązki, połączenie komunikacyjne przy wykorzystaniu KA Sat jest dużo dokładniejsze, niż np. przy uzyciu satelity telewizyjnej np. Hotbird jaka pokrywa sygnałem cały kontynent.

Ponadto, Eutelsat planuje mieć w ofercie możliwość dodatkowego połączenia telefonii VoIP lub odbioru telewizji satelitarnej, np. NC+. Tooway jednak nie może zagwarantować jakości tej usługi.

Według Zadrożnego, produkt jest przede wszystkim skierowany do osób zamieszkujących odległe tereny bez możliwości kablowego łącza szerokopasmowego. Niemniej jednak, okazuje się, że grupa potencjalnych klientów może się powiększyć o osoby, które nie są zadowolone z posiadanych łączy telefonii komórkowych. Ponadto, również przedsiębiorstwa, które nie są usatysfakcjonowane z przepustowości łączy lub potrzebują awaryjnego kanału łączności, mogą być zainteresowane satelitą.

Oczywiście, Zadrożny przyznaje, że Tooway nie jest w stanie zastąpić regionalnych sieci szerokopasmowych, jedynie uzupełnić luki w dostępie do internetu. Ponieważ koszty podłączenia pojedynczego gospodarstwa domowego są zbyt wysokie, tańszą i, szczególnie w trudnych warunkach, lepszą opcją jest internet satelitarny.

Plany na lata 2014 – 2020 przewidują, że 3-5% „białych plam internetowych” w Polsce będzie zwalczone i zrealizowane przy uzyciu internetu satelitarnego.

Taryfy obecnie oferowane przez Europasat są skierowane do wszytskich rodzajów użytkowników, w zależności od ich potrzeb oraz portfela. Najtanszy abonament zaczyna się od 89zł.